Image Alt

Arheološka nalazišta

Arheološka nalazišta

Optina Rekovac zauzima Centralni deo Republike Srbije i nalazi se u jugoistočnom delu Šumadije, koji je poznat pod imenom Levač.

Na ovoj teritoriji obavljeno je svega nekoliko zaštitnih arheoloških iskopavanja, dok je prvo sistematsko istraživanje sprovedeno 1960 na praistorijskom lokalitetu u Tečiću.

Prve tragove ljudskog postojanja i života nalazimi u mlađem kamenom dobu ( neolitu). Najbolje su dokumentovani na lokalitetu Upolje u selu Tečiću. Tu su otkriveni objekti, grobovi, grnčarija, koštane, kremene i kamene alatke, keramički tegovi itd. Istraživanje je izvršio Narodni muzej u Beogradu 1960.

Župa Levač ulazi u sastav srednjovekovne Srbije vojnim akcijama velikog župana Stefana Nemanje oko 1185.godine.Pod tadašnjim nazivom Levče prvi put se spominje u Hilandarskoj povelji iz 1198./1199. Prvo mesto današnje opštine Rekovac koje se pominje po današnjim imenom je Županjevac, čiji naziv je zabeležen u jednoj povelji Knenjginje Milice iz 1398. Upravo u vreme vladavine Despota Stefana njegov Ministar finanasija Bogdan podiže jedan od najlepših manastiran moravske arhitektonske škole, manastir Kalenić, koji je i prvi istraživani srednjovekovni spomenik kulture na području opštine Rekovac.

Zaštitna arheološka iskopavanja su izvršena u periodu od 1992 – 1997.

Zaštitna arheološka iskopavanja u Manastirku obavljeni su 2006.godine i tom prilikom su otkriveni ostaci starije, jednobrodne crkve unutar današnje trikonhalne, kao i određeni broj grobova.

Unautar jednog groba pronađena je plaketa za čašu čelnika Hrebeljana, 201 primerak novca Ugarskogn kralja Žigmunda Luksemburškog, kkao i jedan novčić Despota Stefana Lazarevića.

Ostaci srednjovekovnog utvrđenja, poznatijeg kao Županjevački grad, su jedno od najznačajnijih arheoloških lokacija u Levču i Srbiji. Nalazi se na zaravnjenom platou iznad sela Županjevac. Arheološkim istraživanjima vršenim u više navrata početkom 21. veka utvrđeno je da je grad sagrađen u 14. veku sa manastirskom crkvom.

Austrijski putopisac, Feliks Kanic smatra da je prvobitno utvrđenje u Županjevcu nastalo još u Rimsko doba. U srednjevekovnoj Srbiji neposredno posle kosovske bitke 1389. godine, ovo je verovatno bilo najznačajnije mesto Levča. Ovde je često boravila najviša srpska vlastela. U više navrata ovde je boravila i knjeginja Milica, koja je 1398. godine ovde potpisala povelju kojom je lavri svetog Atanasija na Svetoj Gori vraćen trg u Paraćinu. Taj dokument svakako nije od značaja za tadašnju državu, ali govori da je u to vreme knjeginja boravila u Županjevcu. Ovde je boravila i u vreme zidanja njene zadužbine, manastira Ljubostinje oko 1388. godine.

arheološko nasleđe
Instagram

Zapratite nas @TORekovac

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on